
Een archieftoegang geeft uitgebreide informatie over een bepaald archief.
Een archieftoegang bestaat over het algemeen uit de navolgende onderdelen:
• Kenmerken van het archief
• Inleiding op het archief
• Inventaris of plaatsingslijst
• Eventueel bijlagen
De kenmerken van het archief zijn o.m. de omvang, vindplaats, beschikbaarheid, openbaarheid en andere.
De inleiding op het archief bevat interessante informatie over de geschiedenis van het archief, achtergronden van de archiefvormer en kan ook aanwijzingen voor het gebruik bevatten.
De inventaris of plaatsingslijst is een hiërarchisch opgebouwd overzicht van beschreven archiefstukken. De beschrijvingen zijn formeel en globaal. Het lezen en begrijpen van een inventaris behoeft enige oefening en ervaring.
Bij het zoeken in de inventaris wordt de hiërarchie gevolgd. De rubrieken in de inventaris maken deel uit van de beschrijving op een lager niveau. Komt de zoekterm in een hoger niveau voor, dan voldoen onderliggende niveaus ook aan de zoekvraag.

- Kenmerken
- Inleiding
- Noten
- Inventaris
- In 1986 schonk mevr. C. Frankenhuis-van Scheijen te Zaltbommel stukken over de Nutskleuterschool
- In 1988-1995 droeg van het Maarten van Rossummuseum (tegenwoordig Stadskasteel Zaltbommel) te Zaltbommel stukken over
- In 2011 schonk de familie Metz uit Zaltbommel een serie programma-overzichten.
- In 2012 kreeg het Streekarchief Bommelerwaard een aanvulling met financiële stukken over de jaren 1950 - 1967. Deze stukken waren door de laatste penningmeester Nol van Hattum in bewaring gegeven in de bewaarplaats van het Weeshuis te Zaltbommel. In maart 2012 heeft de heer Luuk van Kuilenburg de stukken via het Stadskasteel Zaltbommel (die de stukken raadpleegde voor een onderzoek naar de schilderingen in het oude Nutsgebouw) geschonken aan het Streekarchief Bommelerwaard.
S.E.M. van Doornmalen 2011, 2012..
meer informatie over MAIS-(M)DWS